Juventinos είναι κάθε ένας από εμάς που αγαπάει την ιστορία αυτής της τεράστιας ομάδας.

Juventinos σημαίνει παθολογική αγάπη για τα Bianconero χρώματα της μεγαλύτερης ομάδας στον κόσμο.

Juventinos είναι αυτός που αγάπησε την ομάδα στα δύσκολα χρόνια που έμεινε μακριά από τίτλους.

Juve-ntinos είμαι και γουστάρω τρελά για όλα όσα μου έχεις προσφέρει, Vecchia Signora.!!!

Juve-ntinos είμαι γιατί και οι Έλληνες Tifosi Bianconeri έχουν δικαίωμα να ξέρουν τα πάντα για την Μεγάλη Κυρία.!!!

Για επικοινωνία στείλτε E-mail : juve-ntinos@mail.com

Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012

Γιουβέντους-Αταλάντα 3-0, με Βούτσινιτς (2'), Πίρλο (14') και Μαρκίσιο (27')

Η Γιουβέντους μπήκε με φόρα στο παιχνίδι και μόλις στο 2' λεπτό άνοιξε το σκορ με πλασέ του Μιπρκο Βούτσινιτς, δέκα λεπτά μετά στο 14' λεπτό ο Τζιοβίνκο κέρδισε φάουλ και ο Αντρέα Πίρλο με ιδανική εκτέλεση έστειλε την μπάλα γάμα της εστίας γράφοντας το 2-0, η Γιούβε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό να πιέζει την άμυνα της Αταλάντα και στο 27' ο Κλαούντιο Μαρκίσιο με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή τριπλασίασε τα τέρματα της Μεγάλης Κυρίας, και σαν να μην έφταναν όλα αυτά η Αταλάντα στο 32' έμεινε με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας που είδε ο Μανφρεντίνη σε σκληρό μαρκάρισμα στον Κιελίνι. η Γιούβε έχασε στο τέλος του ημιχρόνου άλλη μια σημαντική ευκαιρία αλλά το σουτ του Αρτούρο Βιντάλ απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Αταλάντα σε κόρνερ που δεν εκτελέστηκε διότι ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η Γιουβέντους μπήκε με τον ίδιο ζήλο και στο δεύτερο ημίχρονο, στο 58' ο Τζιοβίνκο σκόραρε αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό, το ίδιο συνέβη και στο 63' όταν ο Κουαλιαρέλα που πέρασε στο 55' στη θέση του σκόρερ του πρώτου γκολ Μίρκο Βούτσινιτς πέτυχε γκολ αλλά και αυτός ήταν σε θέση οφσάιντ, στο 65' ο Τζιοβίνκο έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει καθώς το πλασέ που επιχείρησε έφυγε άουτ, στο 69' ο Κόντε έβγαλε και τον σκόρερ του τρίτου γκολ της Γιούβε Κλαούντιο Μαρκίσιο και πέρασε στον αγώνα τον Τζιακερίνι. Από εκεί και πέρα η Αταλάντα έμεινε πίσω κλεισμένη λόγω και του ότι έπαιζε με δέκα παίκτες, η παίκτες της Γιούβε πίεσαν για τέταρτο γκολ αλλά οι Τζιοβίνκο και Κουαλιαρέλα δεν κατάφεραν να σκοράρουν και τελικά έμεινε το 3-0 μέχρι το τελικό σφύριγμα.

JUVENTUS-ATALANTA 3-0

Γκολ: Vucinic 2’, Pirlo 14’, Marchisio 27’